Dovolená v jižních Čechách s pekelným začátkem

posted in: Cestování | 0

Začalo to jako každá dovolená a to hekticky. Zítra jedeme a není nic pořádně připravené. V noci syn zvrací, usínáme pořádně okolo třetí v noci, naštěstí ráno už skáče po gauči jako by se v noci nic nedělo. Tatínek uvařil heřmánkový čaj, tak asi proto. Konečně začíná dovolená, vyrážíme v půl dvanácté na druhý největší rybník v České republice, Bezdrev. Ještě na výpadovce z Prahy potkáváme kamarády s velkým autem a ještě větším karavanem a jedeme společně.

Dovolená začíná

První problém kousek za Prahou

Třicet kilometrů za Prahou ovšem začíná v stoupání auto ztrácet výkon a jeden kilometr k sjezdu z dálnice jedeme rychlostí asi 50 kilometrů za hodinu odstavným pruhem za doprovodu hlášek palubního počítače chyba motoru, oprava nutná a tak dále. Po zastavení auto umírá a po dalším nastartování nevydrží motor běžet déle než pět vteřin na volnoběh. Po telefonické konzultaci s mým otcem jsme usoudili, že by to mohl být EGR ventil (“vychytávka”, kdy auto papá znovu svoje výpary aby vytvářelo co nejméně emisí). A tak jsme se za jeho pomoci dali s kamarádem do amatérského zaslepování pomocí vystřiženého plíšku z plechovky od piva, která se nečekaně válela za krajnicí. Spona na přírubě se nepodařila nasadit a tak jsme zaizolovali spoj alobalem a zajistili měděným drátem z nějakého kamarádova kabelu.

Oprava na dovolené

Nikdy se neraduj předčasně

Ujeli jsme dalších 10 km naprosto v pohodě, dali si oběd na čerpací stanici a libovali si jak jsme to dobře vyřešili. Po pár kilometrech se ovšem v prudkém stoupání ozvalo divné pšouknutí a auto opět začalo ztrácet na výkonu. Jelo ale lépe než předtím. Dojeli jsme dalších pár kilometrů na čerpací stanici s velkým dětským hřištěm, kde jsme zjistili že plíšek je protržený a alobal také a navíc je díra od spalin v nálevce na motorový olej. Hliníkovou pásku v obchodě neměli, rada od asistence omotat to ještě obinadlem mi nepřišla moc rozumná a tak nastalo vymýšlení co dál, protože jsme se nechtěli smířit s tím, že dovolená je v háji.

Jelikož půjčit si náhradní auto v sobotu, 60 kilometrů od Prahy a ještě s koulí je nemožné, nakonec se nabídl kamarád, že zabere místo v kempu a vrátí se pro náš karavan a zbytek rodiny. A tak se stalo. Auto odjelo k známému do dílny, kde mělo být v pondělí opraveno. S nejlepšími úmysly pohodové dovolené v jižních Čechách jsem si půjčil Fabii kombi, kterou mi přivezli hodinu po odjezdu mé rodiny, karavanu i porouchaného auta. Dojel jsem zachránit naše bydlení asi 20 minut po zaparkování karavanu v kempu Bezdrev a po 10 hodinách na cestě ze 150 kilometrů vzdáleného domova.

Dovolená na odtahovce

Všechno dobře dopadlo?

Naše psí dáma Tara šla spát do auta z půjčovny a to byla chyba. Dostala z neznámého prostředí průjem a jelikož jsme byli z předchozího dne v limbu, neslyšeli jsme její naříkání. A tak když jsem okolo deváté otevíral kufr od původně navoněné Fabie, praštil mě přes nos odporný puch. V tu chvíli jsem věděl, že problémy včera ještě neskončili. Naštěstí i v Českých Budějovicích se dá v neděli sehnat čištění interiéru, takže před druhou byl kufr mokrý, ale čistý. Auto už nesmrdělo jako JZD. Do hodiny jsem se dozvěděl, že náš Citrón byl v neděli známým opraven a tak jsem se v šest večer vydal pro něj do Prahy. Vrátil jsem se v půl jedenácté a auto šlapalo jak hodinky.

Fabie

Konečně dovolená

V pondělí jsme si konečně začali užívat dovolenou na pláži rybníka s čistou vodou v poloprázdném kempu. Něco to stálo, ale zážitek k nezaplacení. I to bodnutí od dvou vos byla legrace proti problémům s auty.

Bezdrev

Cesta zpět také nebyla růžová

Cestou zpátky jsme zastavili na benzínce, ze které nám v sobotu odtáhli auto. Když jsme po půl hodinové pauze chtěli odjet, auto po otočení klíčku ani neškytlo. Po neúspěšném pokusu připojit záložní baterii z karavanu jsem tedy potěšil opět svého otce telefonátem. Díky jeho řadě, pomocí šroubováku přiloženým na kontakty startéru, motor naběhl. Po příjezdu domů jsme zjistili, že to byla jen prasklá pojistka. Každopádně opravdu veselá dovolená.

Pokud Vás moje vzpomínka zaujala, napište prosím komentář nebo mě rovnou kontaktujte. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *